Асрлар давомида маскарабозлар шаҳар ва қишлоқ майдонларида ҳазил-мутойиба спектакллари кўрсатиб келган. Тошкентда биринчи қўғирчоқ студияси 1928-йилда Ёш томошабинлар театрида очибди, 1939-йилда эса биринчи қўғирчоқ театри ташкил этилган. У Пионерлар саройи — собиқ буюк князь Николай Романов қароргоҳи ёнида жойлашган эди.
1979-йилда, ўзининг 40 йиллик юбилейига бағишлаб, Республика қўғирчоқ театри «Космонавтлар» метро станцияси яқинида янги бино олди. Меъмор Валерий Кузлянов лойиҳаси бўйича қурилган бино Тошкентда ўтказилган Осиё мамлакатлари қўғирчоқ театрларининг халқаро фестивали кунларида очибди.
Театрга келиш ҳақиқий эртакка саёҳатга айланади: йўлакда ранг-баранг фантастик мавжудотлар тасвирланган фавворалар, кириш эшиги устида «жонланадиган» мис маскарабозлар кутиб олади; фойенинг балкончалари ва кўп сонли нишаларида қўғирчоқлар кўргазмаси, ички ҳовлида эса афсонавий қаҳрамонлар билан сеҳрли сюжетлар гавдалантирилган. Болалар ҳам, катталар ҳам учун ҳақиқий байрам!
Очилганидан 45 йил ўтгач театр реконструкция қилинди ва янгилаб чиқилди, лекин ташқи кўриниши сақланиб қолди. Ҳозир у «Ўзбек миллий қўғирчоқ театри» деб аталади, репертуарида ўзбек ва рус тилларидаги спектакллар доимий жой олган.
Театр жамоаси кўплаб халқаро фестивалларда иштирок этади, биногнинг ўзи эса пойтахтнинг энг ёрқин меъморий безакларидан бири бўлиб қолмоқда.
Шунингдек қизиқарли жойлар
Давлат бошқаруви академияси
Собиқ Республика истеъмол кооперацияси уйи («Ўзбекбирлашув») биноси 1974 йилда қурилган. Мажуа Укр...
«Самарқанд» чойхонаси
«Самарқанд» чойхонаси 1975-йилда Самарқанд-Дарваза кўчасида қурилган.Меъмор — С. Сутягин, муҳандисл...
Ички ишлар вазирлиги маданият саройи
«Қизил Тонг» тикувчилик фабрикаси тикувчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор В. Скорняков лойиҳас...
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биноси
Бино монументал меъморчилиги туфайли осон танилади. У 1997 йилда шиша ва бетондан қурилган ҳамда қи...

For centuries, maskharaboz (traditional clowns) performed humorous shows on city and village squares. The first puppet studio in Tashkent appeared in 1928 at the Young Spectator Theatre, and in 1939 the first puppet theatre was established. It was located next to the Palace of Pioneers — the former residence of Grand Duke Nikolai Romanov.
In 1979, for its 40th anniversary, the Republican Puppet Theatre received a new building near the “Kosmonavtlar” metro station. The structure, designed by architect Valeriy Kuzlyanov, opened during the days of the International Asian Puppet Theatre Festival held in Tashkent.
Visiting the theatre becomes a fairy-tale journey: colourful fountains with fantastic creatures greet visitors on the approach; above the entrance, “coming-to-life” copper maskharaboz figures welcome guests; balconies and numerous niches in the foyer host a permanent puppet exhibition, while the inner courtyard features magical scenes with fairy-tale characters. A true celebration for children and adults alike!
Forty-five years after opening, the theatre was reconstructed and modernised while preserving its original exterior. It is now called the “Uzbek National Puppet Theatre” and its permanent repertoire includes performances in both Uzbek and Russian.
The theatre company participates in numerous international festivals, and the building itself remains one of the brightest architectural jewels of the capital.
The Palace of the Grand Duke
Buildings constructed in the European Art Nouveau style in Tashkent can be counted on one hand—all...
Tashkent Chimes
Arifjanbay Mosque
The mosque, striking with its unusual lines, is located within Tashkent City Park. This distinctive...
Tashkent House of Photography
One of Tashkent’s most popular venues is the House of Photography. It regularly hosts exhibitions o...