Асрлар давомида маскарабозлар шаҳар ва қишлоқ майдонларида ҳазил-мутойиба спектакллари кўрсатиб келган. Тошкентда биринчи қўғирчоқ студияси 1928-йилда Ёш томошабинлар театрида очибди, 1939-йилда эса биринчи қўғирчоқ театри ташкил этилган. У Пионерлар саройи — собиқ буюк князь Николай Романов қароргоҳи ёнида жойлашган эди.
1979-йилда, ўзининг 40 йиллик юбилейига бағишлаб, Республика қўғирчоқ театри «Космонавтлар» метро станцияси яқинида янги бино олди. Меъмор Валерий Кузлянов лойиҳаси бўйича қурилган бино Тошкентда ўтказилган Осиё мамлакатлари қўғирчоқ театрларининг халқаро фестивали кунларида очибди.
Театрга келиш ҳақиқий эртакка саёҳатга айланади: йўлакда ранг-баранг фантастик мавжудотлар тасвирланган фавворалар, кириш эшиги устида «жонланадиган» мис маскарабозлар кутиб олади; фойенинг балкончалари ва кўп сонли нишаларида қўғирчоқлар кўргазмаси, ички ҳовлида эса афсонавий қаҳрамонлар билан сеҳрли сюжетлар гавдалантирилган. Болалар ҳам, катталар ҳам учун ҳақиқий байрам!
Очилганидан 45 йил ўтгач театр реконструкция қилинди ва янгилаб чиқилди, лекин ташқи кўриниши сақланиб қолди. Ҳозир у «Ўзбек миллий қўғирчоқ театри» деб аталади, репертуарида ўзбек ва рус тилларидаги спектакллар доимий жой олган.
Театр жамоаси кўплаб халқаро фестивалларда иштирок этади, биногнинг ўзи эса пойтахтнинг энг ёрқин меъморий безакларидан бири бўлиб қолмоқда.
Шунингдек қизиқарли жойлар
Давлат бошқаруви академияси
Собиқ Республика истеъмол кооперацияси уйи («Ўзбекбирлашув») биноси 1974 йилда қурилган. Мажуа Укр...
«Самарқанд» чойхонаси
«Самарқанд» чойхонаси 1975-йилда Самарқанд-Дарваза кўчасида қурилган.Меъмор — С. Сутягин, муҳандисл...
Ички ишлар вазирлиги маданият саройи
«Қизил Тонг» тикувчилик фабрикаси тикувчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор В. Скорняков лойиҳас...
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биноси
Бино монументал меъморчилиги туфайли осон танилади. У 1997 йилда шиша ва бетондан қурилган ҳамда қи...

Веками маскарабозы выступали с шуточными спектаклями на площадях городов и кишлаков. Первая кукольная студия в Ташкенте появилась в 1928 году при Театре юного зрителя, а в 1939 году был создан первый кукольный театр. Он располагался рядом с Дворцом пионеров — бывшей резиденцией великого князя Николая Романова.
В 1979 году, к своему 40-летнему юбилею, Республиканский театр кукол получил новое здание недалеко от станции метро «Космонавты». Постройка, возведённая по проекту архитектора Валерия Кузлянова, была открыта в дни Международного фестиваля театров кукол стран Азии, проходившего в Ташкенте.
Посещение театра превращается в сказочное путешествие: на подходе — фонтаны с разноцветными фантастическими существами, над входом зрителей встречают «оживающие» медные маскарабозы; на балкончиках и в многочисленных нишах фойе размещена выставка кукол, а во внутреннем дворике воплощены волшебные сюжеты со сказочными героями. Настоящий праздник для детей и взрослых!
Спустя сорок пять лет после открытия театр был реконструирован и обновлён с сохранением внешнего облика. Сейчас он называется «Узбекский Национальный театр кукол», а в его постоянном репертуаре — спектакли на узбекском и русском языках.
Коллектив театра — участник множества международных фестивалей, а само здание остаётся одним из ярчайших архитектурных украшений столицы.
Кафе «Голубые купола»
Кафе, открытое в 1970 году, построено по проекту архитектора Виля Исламовича Муратова, инженера Е. ...
«Зарафшан» — самый популярный ресторан
Мечеть Арифджанбая
Мечеть, удивляющая своим необычными линиями, оказалась на территории Tashkent City Park. Это своео...