Навоий кўчасидаги савдо мажмуаси ўрнидаги уйлар
2011-йил баҳорида Навоий савдо мажмуаси бузиб ташланган ва унинг ўрнида саккизта етти қаватли турар жой бинолари қурилиши бошланган. Турар жой мажмуаси лойиҳаси «Тошкент бошпланЛИТИ» институти томонидан биринчи президент ташаббуси билан ишлаб чиқилган. 2012-йил охирида уйлар фойдаланишга топширилган ва аҳолининг 320 та хонадонга кўчиб киришига имконият яратилган.
Биринчи икки қават жабҳалари, у ерда турли ташкилотлар жойлашган, қизил гранит билан қопланган; юқори беш қават эса оқ шиша-кристаллит билан безатилган.
Ҳар бир уй иккита блок-секциядан иборат бўлиб, ҳар бирида 20 тадан хонадон, жами 40 та уч, тўрт ва беш хонали квартиралар мавжуд.
Бинолар автомагистралдан 24,5 метр орқага чекиниб лойиҳалаштирилган, бу шовқин ҳимоя зонси яратиш учун қилинган. Кўча ва турар жой қурилиши ўртасида каштан дарахтлари билан ободонлаштирилган бульвар ташкил этилган, ҳовли томонида эса 32 метрли каштан, қарағай, эман дарахтлари, гуллар ва буталар билан бойитилган парк зонси барпо этилган. Микроиқлимни яхшилаш мақсадида фавворалар қурилган, болалар ва спорт майдончалари жойлаштирилган.
Тошкент телеминораси
2025-йил январда Тошкентнинг рамзларидан бири — телевизион минорамизга 40 йил тўлди. Дастлаб бу ми...
«Марварид»
1985-йилда меъмор Офелия Петровна Айдинова томонидан тажриба лойиҳаси бўйича монолит бетондан қури...
Алишер Навоий номидаги кино саройи («Панорамали»)
Алишер Навоий номидаги кино саройи, тошкентликларга «Панорамали» деб кўпроқ таниш — пойтахтнинг эн...
Иероним Краузе ва Ипотека-банк
Ботаник ва фармацевт Иероним Иванович Краузе 1870 йилда Тошкентга келиб, аптекачи бўлиб ишлай бошл...

Houses on Navoi Street on the Site of the Fair
In the spring of 2011, the Navoi Fair was demolished, and construction of eight seven-story residential buildings began in its place. The residential complex project was developed by the “Toshkent boshplanLITI” institute on the initiative of the first president. By the end of 2012, the buildings were completed, and residents moved into 320 apartments.
The facades of the first two floors, where various organizations are located, are faced with red granite; the upper five floors are finished with white glass-crystallite.
Each building consists of two block sections with 20 apartments each, totaling 40 three-, four-, and five-room apartments.
The buildings are designed with a 24.5-meter setback from the highway to create a noise protection zone. A boulevard with chestnut trees has been laid out between the street and the residential development, and on the courtyard side, there is a 32-meter park zone with chestnuts, pines, oaks, flowers, and shrubs. To improve the microclimate, fountains have been built, and children's and sports playgrounds have been installed.
“Bahor” Restaurant
The “Bahor” restaurant is one of Tashkent’s first banquet halls, built in 1958 according to the des...
Treasury Chamber
In 1901, the Treasury Chamber received its own building, specially constructed by architect V. S. ...
Taras Shevchenko Tourist Street
The 226-meter-long tourist street is located in the center of Tashkent — from the intersection wit...
Central Exhibition Hall of the Academy of Arts of Uzbekistan
One of the most beautiful buildings adorning the centre of Tashkent — the Exhibition Hall of the Un...