🏛 Унда масъуллар Халқчил Қонун доирасида олиб борилаётган хатлов жараёни ва унинг натижалари, шунингдек, 2026-йил 15-июндаги ЎРҚ–1153-сон Қонуни билан «Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида»ги Қонунга киритилган ўзгаришлар ҳақида маълумот берилди.
📝 Мазкур тадбирда Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши депутатлари С.Саифназаров, С.Саид Ғазиева, В.Алимова ҳамда Тошкент шаҳар Кенгаши котибият мудири, депутат Д.Равшанбековлар иштирок этди. Тадбирнинг биринчи қисмида бошқарма бўлим бошлиқлари Б.Абдумаликов ҳамда О.Анваровлар сўзга чиқиб, мазкур халқчил қонун билан аҳолига яратилган қулайликлар, хатлов натижалари ва қонунчиликдаги янгиликлар ҳақида маълумот берилди. Мазкур тизим нафақат кўчмас мулкларни ҳуқуқий муҳофаза қилиш, балки юртдошларимизга барқарор яшаш, тадбиркорлик қилиш, кредит олиш имкониятларини яратишлиги алоҳида қайд этиб ўтилди.
🔺 Шундан сўнг Қонун доирасида ҳуқуқлари эътироф этилган бир гуруҳ фуқаролар самимий қутланди. Тадбирнинг иккинчи қисмида ОАВ ходимлари Шайхонтоҳур туманида олиб борилаётган хатлов жараёнларини бевосита жойига чиқиб ўрганидилар. Бу жараёнда кадастр муҳандислари, маҳалла фаоллари ва фуқаролар билан ҳам яқиндан мулоқот қилинди.
Сергели мактабларида рақамлаштириш: Ақлли камералар ва Ягона ижтимоий мониторинг тизими жорий этилади
Сергели мактабларида рақамлаштириш: Ақлли камерала...
👍 Сергели туман ҳокимлигида мактабларда давоматни яхшилаш ва замонавий технологияларни жорий этишга бағишланган амалий ...

🏛 На нём ответственные лица предоставили информацию о проводимом в рамках Народного закона процессе инвентаризации и его результатах, а также об изменениях, внесённых Законом Республики Узбекистан от 15 июня 2026 года № ЗРУ–1153 в Закон «О признании прав на самовольно занятые земельные участки, а также на здания и сооружения, построенные на них».
📝 В мероприятии приняли участие депутаты Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов С. Саифназаров, С. Саид Газиева, В. Алимова, а также заведующий секретариатом Ташкентского городского Кенгаша, депутат Д. Равшанбеков. В первой части мероприятия руководители отделов управления Б. Абдумаликов и О. Анваров выступили с информацией о удобствах, созданных для населения данным Народным законом, результатах инвентаризации и нововведениях в законодательстве. Было особо отмечено, что данная система не только обеспечивает правовую защиту объектов недвижимости, но и создаёт для соотечественников возможности для стабильного проживания, занятия предпринимательской деятельностью и получения кредитов.
🔺 После этого была тепло поздравлена группа граждан, чьи права были признаны в рамках Закона. Во второй части мероприятия сотрудники СМИ непосредственно на месте изучили процесс инвентаризации, проводимый в Шайхантахурском районе. В ходе этого процесса также состоялось тесное общение с кадастровыми инженерами, активистами махалли и гражданами.