🏛 Унда масъуллар Халқчил Қонун доирасида олиб борилаётган хатлов жараёни ва унинг натижалари, шунингдек, 2026-йил 15-июндаги ЎРҚ–1153-сон Қонуни билан «Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида»ги Қонунга киритилган ўзгаришлар ҳақида маълумот берилди.
📝 Мазкур тадбирда Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши депутатлари С.Саифназаров, С.Саид Ғазиева, В.Алимова ҳамда Тошкент шаҳар Кенгаши котибият мудири, депутат Д.Равшанбековлар иштирок этди. Тадбирнинг биринчи қисмида бошқарма бўлим бошлиқлари Б.Абдумаликов ҳамда О.Анваровлар сўзга чиқиб, мазкур халқчил қонун билан аҳолига яратилган қулайликлар, хатлов натижалари ва қонунчиликдаги янгиликлар ҳақида маълумот берилди. Мазкур тизим нафақат кўчмас мулкларни ҳуқуқий муҳофаза қилиш, балки юртдошларимизга барқарор яшаш, тадбиркорлик қилиш, кредит олиш имкониятларини яратишлиги алоҳида қайд этиб ўтилди.
🔺 Шундан сўнг Қонун доирасида ҳуқуқлари эътироф этилган бир гуруҳ фуқаролар самимий қутланди. Тадбирнинг иккинчи қисмида ОАВ ходимлари Шайхонтоҳур туманида олиб борилаётган хатлов жараёнларини бевосита жойига чиқиб ўрганидилар. Бу жараёнда кадастр муҳандислари, маҳалла фаоллари ва фуқаролар билан ҳам яқиндан мулоқот қилинди.
Сергели мактабларида рақамлаштириш: Ақлли камералар ва Ягона ижтимоий мониторинг тизими жорий этилади
Сергели мактабларида рақамлаштириш: Ақлли камерала...
👍 Сергели туман ҳокимлигида мактабларда давоматни яхшилаш ва замонавий технологияларни жорий этишга бағишланган амалий ...

🏛 Responsible officials provided information on the inventory process being conducted within the framework of the People’s Law and its results, as well as on the amendments introduced by Law of the Republic of Uzbekistan No. ORQ–1153 dated June 15, 2026, to the Law “On the Recognition of Rights to Self-Seized Land Plots and to Buildings and Structures Built on Them”.
📝 The event was attended by deputies of the Tashkent City Council of People’s Deputies S. Saifnazarov, S. Said Gaziyeva, V. Alimova, as well as the Head of the Secretariat of the Tashkent City Council, deputy D. Ravshanbekov. In the first part of the event, heads of departments of the administration B. Abdumalikov and O. Anvarov spoke and provided information about the conveniences created for the population by this People’s Law, the results of the inventory, and the innovations in legislation. It was particularly noted that this system not only provides legal protection for real estate but also creates opportunities for our compatriots for stable living, entrepreneurship, and obtaining loans.
🔺 After that, a group of citizens whose rights were recognized within the framework of the Law was sincerely congratulated. In the second part of the event, media representatives studied the inventory process being carried out in Shaykhontohur District directly on site. During this process, close communication was also held with cadastre engineers, mahalla activists, and citizens.