Alisher Navoiy nomidagi Milliy kutubxona
Mustaqillikning 20 yilligi (2011 yil) munosabati bilan Navoiy ko‘chasida qurilgan «Ma’rifat markazi» me’moriy majmuasi Toshkentning eng mashhur binolaridan biridir. U Xalqaro simpoziumlar markazi va Alisher Navoiy nomidagi Milliy kutubxonani birlashtiradi.
Binoning tashqi ko‘rinishi iqtisodiy «sharqiy ampir» uslubiga xos: kupol va ustunlar bilan bezatilgan massiv oq rangli inshoot, ko‘k rangli oynalar va psevdogranit sokol. Loyiha «Toshgiprogor» instituti me’morlari tomonidan O‘zbekiston aloqa va axborotlashtirish agentligi (hozirgi Raqamli texnologiyalar vazirligi) buyurtmasi asosida ishlab chiqilgan.
2012 yilda 1870 yildan beri tarixga ega bo‘lgan yangi kutubxona o‘quvchilar uchun ochildi. Fondda taxminan 10 million saqlash birligi mavjud. Kutubxonada bir necha o‘qish zallari, tadbirlar o‘tkazish uchun xonalar, ekspozitsiyalar uchun atrium faoliyat yuritadi. Xalqaro simpoziumlar markazidan kam foydalaniladi: muhim uchrashuvlar odatda shaharning boshqa zallarida o‘tkaziladi.
Tarix muzeyi
Oʻzbekiston Davlat tarix muzeyi Toshkentning eng chiroyli binolaridan birida — 1970-yilda proletari...
«Koʻk gumbazlar» kafesi
1970-yilda ochilgan kafe meʼmor Vili Islomovich Murotov, muhandis Ye. Platsman va rassom A. Kedrin ...
Navoiy ko‘chasidagi savdo majmuasi o‘rnidagi uylar
2011-yil bahorida Navoiy savdo majmuasi buzib tashlangan va uning o‘rnida sakkizta yetti qavatli tu...
Alisher Navoiy nomidagi kino saroyi («Panoramali»)
Alisher Navoiy nomidagi kino saroyi, toshkentliklarga «Panoramali» deb koʻproq tanish — poytaxtnin...

Alisher Navoi National Library of Uzbekistan
The architectural complex “Ma’rifat Markazi” (Center of Enlightenment), built on Navoi Street for the 20th anniversary of independence (2011), is one of the most famous buildings in Tashkent. It combines the International Symposium Center and the Alisher Navoi National Library of Uzbekistan.
The exterior of the building is typical of the so-called “Eastern Empire” style: a massive white structure with a dome and columns, blue-tinted glass, and a pseudo-granite plinth. The project was developed by architects from the “Tashgiprogor” institute on the order of the Uzbek Agency for Communications and Informatization (now the Ministry of Digital Technologies).
In 2012, the new library, which traces its history back to 1870, opened to readers. The collection contains approximately 10 million items. The library features several reading halls, rooms for events, and an atrium for exhibitions. The International Symposium Center is used infrequently: significant meetings are usually held in other venues around the city.
Literature Museum, Youth Theater of Uzbekistan
The beautiful large building on Navoi Avenue was built in 1940 according to the design of architect...
Building of the Writers’ Union of Uzbekistan
Architecture Faculty
Tashkent residents are well familiar with the three-story brick building with a rounded corner to t...