👍 Sergeli tuman hokimligida maktablarda davomatni yaxshilash va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga bag‘ishlangan amaliy seminar bo‘lib o‘tdi. Unda Toshkent shahar hokimi oʻrinbosari Alisher Dusmuxamedov, tuman hokimi, DXX rahbari hamda maktab direktorlari ishtirok etishdi.
"Sergeli tajribasi" — Davomat va xavfsizlik nazorati:
✅​"Aqlli" kameralar va avtomatlashtirish: O‘quvchilar davomati hamda maktabga kirish-chiqish jarayonlari aqlli kameralar yordamida avtomatik nazorat qilinadi.
✅Elektron xabarnoma: Farzandlarning kelib-ketishi haqida ota-onalarga zudlik bilan xabar yuborish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
"Yagona ijtimoiy monitoring axborot tizimi":
Yagona baza: Ijtimoiy himoyaga muhtoj hamda ichki nazoratdagi o‘quvchilar ma’lumotlari yagona bazaga jamlanadi.
✅Tahlil va profilaktika: O‘quvchilar holati doimiy monitoring qilinib, tezkor qarorlar qabul qilinadi va profilaktik ishlar sifati oshiriladi.
Ushbu raqamli tizimlar maktablarda xavfsizlikni ta'minlash, boshqaruv samaradorligini oshirish hamda ota-onalar bilan hamkorlikni yanada mustahkamlaydi.

👍 A practical seminar dedicated to improving attendance in schools and introducing modern technologies was held at the Sergeli District Administration. It was attended by Deputy Mayor of Tashkent City Alisher Dusmukhamedov, the district hokim, the head of the DXH, and school directors.
“Sergeli Experience” — Attendance and security control:
✅ “Smart” cameras and automation: Student attendance as well as school entry and exit processes will be automatically controlled using smart cameras.
✅ Electronic notification: A system for promptly notifying parents about their children’s arrival and departure will be introduced.
“Unified Social Monitoring Information System”:
Unified database: Information about students in need of social protection and those under internal control will be collected in a single database.
✅ Analysis and prevention: Students’ status will be continuously monitored, prompt decisions will be made, and the quality of preventive work will be improved.
These digital systems will ensure security in schools, increase management efficiency, and further strengthen cooperation with parents.