👍 Sergeli tuman hokimligida maktablarda davomatni yaxshilash va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga bag‘ishlangan amaliy seminar bo‘lib o‘tdi. Unda Toshkent shahar hokimi oʻrinbosari Alisher Dusmuxamedov, tuman hokimi, DXX rahbari hamda maktab direktorlari ishtirok etishdi.
"Sergeli tajribasi" — Davomat va xavfsizlik nazorati:
✅​"Aqlli" kameralar va avtomatlashtirish: O‘quvchilar davomati hamda maktabga kirish-chiqish jarayonlari aqlli kameralar yordamida avtomatik nazorat qilinadi.
✅Elektron xabarnoma: Farzandlarning kelib-ketishi haqida ota-onalarga zudlik bilan xabar yuborish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
"Yagona ijtimoiy monitoring axborot tizimi":
Yagona baza: Ijtimoiy himoyaga muhtoj hamda ichki nazoratdagi o‘quvchilar ma’lumotlari yagona bazaga jamlanadi.
✅Tahlil va profilaktika: O‘quvchilar holati doimiy monitoring qilinib, tezkor qarorlar qabul qilinadi va profilaktik ishlar sifati oshiriladi.
Ushbu raqamli tizimlar maktablarda xavfsizlikni ta'minlash, boshqaruv samaradorligini oshirish hamda ota-onalar bilan hamkorlikni yanada mustahkamlaydi.

👍 В хокимияте Сергелийского района состоялся практический семинар, посвящённый улучшению посещаемости в школах и внедрению современных технологий. В нём приняли участие заместитель хокима города Ташкента Алишер Дусмухамедов, хоким района, руководитель ДХХ, а также директора школ.
«Опыт Сергели» — контроль посещаемости и безопасности:
✅ «Умные» камеры и автоматизация: посещаемость учащихся, а также процессы входа и выхода из школы будут автоматически контролироваться с помощью умных камер.
✅ Электронное уведомление: будет внедрена система оперативного информирования родителей о приходе и уходе детей.
«Единая информационная система социального мониторинга»:
Единая база: сведения об учащихся, нуждающихся в социальной защите, а также находящихся на внутреннем контроле, будут собраны в единую базу.
✅ Анализ и профилактика: состояние учащихся будет постоянно мониториться, будут приниматься оперативные решения и повышаться качество профилактической работы.
Эти цифровые системы обеспечат безопасность в школах, повысят эффективность управления и ещё больше укрепят сотрудничество с родителями.