Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzakov O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasining jamoat xavfsizligi va qonun ustuvorligi masalalari bo‘yicha departamenti boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Aziz Azimov, shahar boshqarmalari, mutasaddi idoralar va tuman hokimliklari rahbarlari bilan birgalikda zamonaviy, xavfsiz va hammabop jamoat makonlarini yaratishga qaratilgan loyihalar bilan tanishdi.
Avvalo, poytaxt hovlilaridagi bolalar va sport maydonchalariga o‘rnatish uchun taklif etilayotgan jihozlar namunalari ko‘zdan kechirildi. Konstruksiyalarning sifati, xavfsiz qoplamasi, jihozlarning uzoq muddatga chidamliligi, shuningdek, imkoniyati cheklangan bolalar va kattalar uchun sharoitlar yaratishga alohida e’tibor qaratildi.
Mutasaddilarga zamonaviy xavfsizlik, sifat va inklyuzivlik talablariga javob beradigan jihozlar o‘rnatilishini ta’minlash topshirildi. Bolalar va sport maydonchalari nomiga qurilgan obyektlar emas, balki barcha aholi bemalol foydalana oladigan to‘laqonli maskanlar bo‘lishi kerak.
Navbatdagi manzil Yunusobod tumani bo‘ldi. Bu yerda Yangishahar va Amir Temur ko‘chalarining ayrim uchastkalarida 24/7 formatidagi hududni barpo etish ishlari davom etmoqda.
Obyektda obodonlashtirish, piyodalar yo‘laklarini tashkil etish, servis obyektlarini joylashtirish, yoritish, ko‘kalamzorlashtirish, xavfsizlikni ta’minlash va hududdan kecha-yu kunduz foydalanish masalalari o‘rganildi. Aniqlangan kamchiliklar yuzasidan aniq chora-tadbirlar va ularni bartaraf etish muddatlari belgilab olindi.
Uchinchi manzilda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasiga tutash hududni kompleks rivojlantirish va uni ochiq jamoat bog‘iga aylantirish ishlariga start berildi.
Bu ishlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbarining topshiriqlari doirasida amalga oshirilmoqda. Asosiy vazifa — bog‘ni odamlar uchun ochiq, o‘zaro bog‘langan va qulay maskanga aylantirishdan iborat.
Loyiha doirasida quyidagilar ko‘zda tutilgan:
— bog‘ga kirishni cheklaydigan panjarali to‘siqlarni olib tashlash;
— qulay kirish yo‘laklarini va yagona piyodalar yo‘nalishlari tarmog‘ini yaratish;
— nogironligi bor shaxslar, keksalar, bolali oilalar va bolalar aravachasi bilan keluvchilar uchun to‘laqonli to‘siqsiz muhitni shakllantirish;
— yashil maydonlarni saqlab qolish, soya-salqin sayr hududlari va sokin hordiq uchun joylar yaratish;
— zamonaviy yoritish, navigatsiya va xavfsizlik vositalarini o‘rnatish.
Amalga oshirilayotgan ishlarning bosh maqsadi shunchaki jihozlar o‘rnatish yoki ayrim hududlarni obodonlashtirish emas, balki aholi har kuni foydalana oladigan hammabop, xavfsiz va qulay makonlar yaratishdir.
Toshkent shahrida xotin-qizlar bilan tizimli ishlash samaradorligini yanada oshirish masalalari yuzasidan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
07.08.2026, 15:31
Toshkent shahrida xotin-qizlar bilan tizimli ishla...
Toshkent shahrida xotin-qizlar bilan tizimli ishlash samaradorligini yanada oshirish, mavjud muammolarni muhokama qilish...
290-sonli maktab endi yanada ko‘proq o‘quvchini bag‘riga oladi
290-sonli maktab endi yanada ko‘proq o‘quvchini ba...
🏢290-sonli maktabda rekonstruksiya ishlari yakuniy bosqichga yetdi. 📚750 o‘rinli yangi o‘quv binosi qurilishi hisobiga...
Yangihayot tumani hokimi boshchiligida har kuni tumanning turli mahallalarida o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
07.08.2026, 10:28
Yangihayot tumani hokimi boshchiligida har kuni tu...
📌 Navbatdagi manzil “Do‘stlik” mahallasi bo‘ldi📍 Erta tongdan Yangihayot tumani hokimi, tuman prokurori, tuman IIO FMB...

Хоким города Ташкента Шавкат Умурзаков совместно с первым заместителем начальника Департамента Администрации Президента Республики Узбекистан по вопросам общественной безопасности и верховенства закона Азизом Азимовым, руководителями городских управлений, профильных ведомств и районных хокимиятов ознакомился с проектами, направленными на создание современных, безопасных и доступных общественных пространств.
В первую очередь были изучены образцы оборудования, предлагаемого для установки на детских и спортивных площадках во дворах столицы. Особое внимание уделено качеству конструкций, безопасному покрытию, долговечности оборудования, а также созданию условий для детей и взрослых с ограниченными возможностями.
Ответственным лицам поручено обеспечить установку оборудования, соответствующего современным требованиям безопасности, качества и инклюзивности. Детские и спортивные площадки должны быть не формальными объектами, а полноценными пространствами, которыми смогут с комфортом пользоваться все жители.
Второй локацией выезда стал Юнусабадский район, где на отдельных участках улиц Янги-Шахар и Амира Темура продолжается создание территории формата 24/7.
На объекте изучены вопросы благоустройства, организации пешеходных зон, размещения объектов сервиса, освещения, озеленения, безопасности и круглосуточного использования территории. По выявленным недостаткам определены конкретные меры и сроки их устранения.
На третьей локации дан старт работам по комплексному развитию территории, прилегающей к Научно-просветительскому мемориальному комплексу имени Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, и её преобразованию в открытый общественный парк.
Работы проводятся в рамках поручений руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан. Основная задача — сделать парк открытым, связанным и удобным для людей.
В рамках проекта предусмотрены:
— демонтаж решётчатых ограждений, ограничивающих доступ к парку;
— создание удобных входов и единой сети пешеходных маршрутов;
— формирование полноценной безбарьерной среды для людей с инвалидностью, пожилых граждан, семей с детьми и посетителей с детскими колясками;
— сохранение зелёного фонда, создание теневых прогулочных зон и мест для спокойного отдыха;
— установка современного освещения, навигации и средств обеспечения безопасности.
Главная цель проводимой работы — не просто установить оборудование или благоустроить отдельные территории, а создать доступные, безопасные и комфортные пространства, которыми жители смогут пользоваться каждый день.