📝 Unda dastlab Joriy yilning 1-yarim yilligida Toshkent shahrida jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida hamda Joriy yilning 2-choragida Toshkent shahrida huquqbuzarliklarning oldini olish va ularning profilaktikasi bo‘yicha olib borilayotgan ishlar to‘g‘risidagi masalalar yuzasidan Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosarlari Alikariev Murodulla Sa’dullaevich hamda Narzullaev Shavkat Voxitovichlarning hisobotlari deputatlar tomonidan ko‘rib chiqildi.
📝 Kun tartibiga kiritilgan keyingi masala Toshkent shahrida “Xavfsiz va ravon yo‘l” umummilliy dasturi, avtomobil yo‘llarida inson xavfsizligini ishonchli ta’minlash doirasida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risidagi masala yuzasidan Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘ining o‘rinbosari – Alimov Elmurod Erkinovichning hisoboti komissiya a'zolari tomonidan eshitilib atroflicha muhokama qilindi.
🔎 Shuningdek, mazkur yig‘ilishda 2026 yil 1-yarim yilligida inson huquqlari, erkinliklarini va qonuniy manfaatlarini himoya qilish holati to‘g‘risidagi ma’ruzasi haqida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha (Ombudsman) Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili Masharipov Baxtiyor Reimbergenovichning hisoboti deputatlar tomonidan eshitilib, muhokama qilindi.
📉 Kun tartibidagi so‘nggi “Xalq nazorati” elektron platformasi orqali yuborilgan xabarlar hamda ularning ko‘rib chiqilishi holati to‘g‘risida 2026 yil 2-chorak davomida amalga oshirilgan ishlar haqidagi masala yuzasidan Toshkent shahar hokimining axborot texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha o‘rinbosari – Raqamli rivojlanish departamenti rahbari – Dusmuxamedov Alisher Ismatillaevich hisobot berdi. Yig‘ilish qatnashchilari tomonidan mazkur masala atroflicha o‘rganildi hamda deputatlar tomonidan bir ovozdan ma’qullanib sessiya kun tartibiga kiritishga kelishib olindi.

📝 First, the deputies reviewed the reports of the Deputy Heads of the Main Internal Affairs Department of Tashkent City, Murodulla Sadullayevich Alikariyev and Shavkat Vokhitovich Narzullayev, on the work being carried out in the first half of the current year to ensure public safety in Tashkent city, as well as on the work being conducted in the second quarter of the current year to prevent offenses and their prevention in Tashkent city.
📝 The next item on the agenda — the report by the Deputy Head of the Road Traffic Safety Department of the Main Internal Affairs Department of Tashkent City, Elmurod Erkinovich Alimov, on the work being carried out within the framework of the national program “Safe and Smooth Road” and the reliable provision of human safety on the roads of Tashkent city — was heard by the members of the commission and thoroughly discussed.
🔎 In addition, at this meeting the deputies heard and discussed the report of the Regional Representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) in Tashkent City, Bakhtiyor Reimbergenovich Masharipov, on the state of protection of human rights, freedoms, and legitimate interests in the first half of 2026.
📉 On the last item of the agenda — on the work carried out during the second quarter of 2026 regarding messages sent through the “Xalq Nazorati” electronic platform and the status of their consideration — a report was presented by the Deputy Mayor of Tashkent City for the Introduction of Information Technologies — Head of the Digital Development Department Alisher Ismatillayevich Dusmukhamedov. The participants of the meeting thoroughly studied this issue, and the deputies unanimously approved it and agreed to include it in the agenda of the session.