Яккасарой туманида пиёдалар хавфсизлигини таъминлаш масаласи депутатлик сўрови орқали кўтарилди
🏛 Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши депутати Васила Алимова томонидан Тошкент шаҳар ИИББ Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси бошлиғи М. Адилов номига депутатлик сўрови юборилди.
📝 Мазкур депутатлик сўрови Яккасарой тумани «Муқимий» маҳалла фуқаролар йиғини аҳолиси томонидан билдирилган мурожаатлар асосида шакллантирилган. Аҳоли мурожаатларида фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш, айниқса пиёдалар учун қулай ва хавфсиз шароит яратиш зарурлиги таъкидланган.
📍 Ўрганишлар давомида «Муқимий» МФЙ ҳудудидаги Садди Сироҷиддинова кўчасида жойлашган Жомеъ масжиди олдида, шунингдек Садди Сироҷиддинова ва Камил Яшин кўчалари кесишмасида пиёдалар ҳаракати юқори эканлиги ҳамда ушбу ҳудудларда йўл-транспорт ҳодисалари юзага келиш эҳтимоли мавжудлиги қайд этилган.
🔎 Шу муносабат билан депутатлик сўровида мазкур ҳудудларда пиёдалар ўтиш йўлакларини белгиловчи 1.14.1 ва 1.14.2 йўл чизиқларини чизиш, шунингдек пиёдалар ўтиш жойларини кўрсатувчи 5.16.1 ва 5.16.2 йўл белгиларини ўрнатиш орқали аҳоли учун хавфсиз муҳит яратиш масаласини ўрганиб чиқиш сўралган.
🗣 Депутатлик сўровида кўтарилган масалалар юзасидан тегишли ташкилот томонидан ўрганиш ўтказилиб, амалга ошириладиган ишлар ҳамда уларнинг натижалари бўйича 10 кун муддатда асослантирилган маълумот тақдим этиш талаби қўйилди. Мазкур масалалар депутат томонидан назоратга олинган.

The Issue of Ensuring Pedestrian Safety in Yakkasaray District Raised Through a Deputy Inquiry
🏛 Deputy of the Tashkent City Council of People’s Deputies Vasila Alimova sent a deputy inquiry to M. Adilov, Head of the Road Safety Department of the Tashkent City Main Department of Internal Affairs.
📝 This deputy inquiry was prepared based on appeals from residents of “Muqimiy” mahalla in Yakkasaray district. In their appeals, citizens emphasized the need to ensure public safety, particularly creating convenient and safe conditions for pedestrians.
📍 During the study, it was noted that there is high pedestrian traffic near the Jome Mosque on Saddi Sirojiddinova Street, as well as at the intersection of Saddi Sirojiddinova and Komil Yashin Streets, and there is a risk of road traffic accidents in these areas.
🔎 In this regard, the deputy inquiry requests to study the issue of creating a safe environment for the population by applying road markings 1.14.1 and 1.14.2 designating pedestrian crossings, as well as installing road signs 5.16.1 and 5.16.2 indicating crossing points.
🗣 The relevant organization has been instructed to conduct a study on the issues raised in the deputy inquiry and provide substantiated information on the planned works and their results within 10 days. These issues have been taken under control by the deputy.