Яккасарой туманида пиёдалар хавфсизлигини таъминлаш масаласи депутатлик сўрови орқали кўтарилди
🏛 Халқ депутатлари Тошкент шаҳар Кенгаши депутати Васила Алимова томонидан Тошкент шаҳар ИИББ Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси бошлиғи М. Адилов номига депутатлик сўрови юборилди.
📝 Мазкур депутатлик сўрови Яккасарой тумани «Муқимий» маҳалла фуқаролар йиғини аҳолиси томонидан билдирилган мурожаатлар асосида шакллантирилган. Аҳоли мурожаатларида фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш, айниқса пиёдалар учун қулай ва хавфсиз шароит яратиш зарурлиги таъкидланган.
📍 Ўрганишлар давомида «Муқимий» МФЙ ҳудудидаги Садди Сироҷиддинова кўчасида жойлашган Жомеъ масжиди олдида, шунингдек Садди Сироҷиддинова ва Камил Яшин кўчалари кесишмасида пиёдалар ҳаракати юқори эканлиги ҳамда ушбу ҳудудларда йўл-транспорт ҳодисалари юзага келиш эҳтимоли мавжудлиги қайд этилган.
🔎 Шу муносабат билан депутатлик сўровида мазкур ҳудудларда пиёдалар ўтиш йўлакларини белгиловчи 1.14.1 ва 1.14.2 йўл чизиқларини чизиш, шунингдек пиёдалар ўтиш жойларини кўрсатувчи 5.16.1 ва 5.16.2 йўл белгиларини ўрнатиш орқали аҳоли учун хавфсиз муҳит яратиш масаласини ўрганиб чиқиш сўралган.
🗣 Депутатлик сўровида кўтарилган масалалар юзасидан тегишли ташкилот томонидан ўрганиш ўтказилиб, амалга ошириладиган ишлар ҳамда уларнинг натижалари бўйича 10 кун муддатда асослантирилган маълумот тақдим этиш талаби қўйилди. Мазкур масалалар депутат томонидан назоратга олинган.

Вопрос обеспечения безопасности пешеходов в Яккасарайском районе поднят через депутатский запрос
🏛 Депутат Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов Васила Алимова направила депутатский запрос начальнику Управления безопасности дорожного движения ГУВД города Ташкента М. Адилову.
📝 Данный депутатский запрос сформирован на основе обращений жителей махалли «Мукимий» Яккасарайского района. В обращениях граждан подчёркивалась необходимость обеспечения безопасности жителей, в частности создания удобных и безопасных условий для пешеходов.
📍 В ходе изучения было отмечено, что в районе мечети Жоме на улице Садди Сироджиддинова, а также на перекрёстке улиц Садди Сироджиддинова и Камила Яшина наблюдается высокая интенсивность пешеходного движения и существует вероятность возникновения дорожно-транспортных происшествий.
🔎 В связи с этим в депутатском запросе предложено изучить вопрос создания безопасной среды для населения путём нанесения дорожной разметки 1.14.1 и 1.14.2, обозначающей пешеходные переходы, а также установки дорожных знаков 5.16.1 и 5.16.2, указывающих места перехода.
🗣 По поднятым в депутатском запросе вопросам соответствующей организации поручено провести изучение и в течение 10 дней предоставить обоснованную информацию о планируемых работах и их результатах. Данные вопросы взяты депутатом на контроль.