Чилонзор туманидаги саноат корхоналари фаолияти ўрганилди
Президентимиз томонидан «2026 йил I ярим йиллик ва йил якунлари бўйича иқтисодий барқарорликни таъминлаш юзасидан устувор вазифалар тўғрисида» ўтказилган йиғилишда Тошкент шаҳрида паст қувватда ишлаётган саноат корхоналарини соғломлаштириш ва саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни янада кенгайтириш бўйича берилган вазифаларни ижросини таъминлаш мақсадида жорий йилнинг 3-июн куни Чилонзор туманида жойлашган йирик саноат корхоналари фаолияти Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари Дилмурод Қосимов бошчилигида ишчи гуруҳ томонидан ишлаб чиқариш ҳажмини янада ошириш мақсадида ўрганилди.
Ишчи гуруҳ томонидан дастлаб тумандаги «Radiks» МЧЖ фаолияти билан танишилди. Корхонада бугунги кунда 50 дан ортиқ турдаги дори воситалари ишлаб чиқарилмоқда. Йиллик ишлаб чиқариш қуввати 5 миллион дона капсула ва таблеткаларни ташкил этади. Ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг барчаси импорт ўрнини босишга йўналтирилган.
Шундан сўнг тумандаги «ATLAS INVEST» МЧЖ ҚК фаолияти ўрганилди. Мазкур корхона Ўзбекистоннинг энг йирик гугурт ишлаб чиқарувчи корхоналаридан бири бўлиб, асосий фаолияти гугурт ишлаб чиқариш ҳисобланади. Корхона замонавий ишлаб чиқариш ускуналари билан жиҳозланган бўлиб, ўз лабораториясига эга ҳамда маҳсулотлари белгиланган стандартлар асосида сертификатланган.
Ўрганишлар давомида корхоналарда ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш, маҳаллийлаштириш даражасини кенгайтириш, янги иш ўринлари яратиш, экспорт кўрсаткичларини кўпайтириш ҳамда мавжуд муаммоларни бартараф этиш бўйича масъулларга тегишли топшириқлар берилди.

Activities of Industrial Enterprises in Chilanzar District Were Studied
Following the meeting held by the President on “Priority Tasks for Ensuring Economic Stability in the First Half of 2026 and at the End of the Year”, a working group led by Dilmurod Qosimov, Deputy Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan, studied the activities of large industrial enterprises located in Chilanzar district on June 3 of this year. The study aimed to ensure the implementation of tasks to rehabilitate low-capacity industrial enterprises in Tashkent and further expand industrial production.
The working group first familiarized itself with the activities of “Radiks” LLC. The enterprise currently produces more than 50 types of medicines. The annual production capacity is 5 million capsules and tablets. All manufactured products are aimed at import substitution.
Subsequently, the activities of “ATLAS INVEST” LLC were studied. This enterprise is one of the largest match producers in Uzbekistan, with its main activity being match production. The enterprise is equipped with modern production equipment, has its own laboratory, and its products are certified according to established standards.
During the study, relevant instructions were given to responsible persons to increase production volumes, expand localization levels, create new jobs, increase export indicators, and eliminate existing problems.