Чилонзор туманидаги саноат корхоналари фаолияти ўрганилди
Президентимиз томонидан «2026 йил I ярим йиллик ва йил якунлари бўйича иқтисодий барқарорликни таъминлаш юзасидан устувор вазифалар тўғрисида» ўтказилган йиғилишда Тошкент шаҳрида паст қувватда ишлаётган саноат корхоналарини соғломлаштириш ва саноат маҳсулотлари ишлаб чиқаришни янада кенгайтириш бўйича берилган вазифаларни ижросини таъминлаш мақсадида жорий йилнинг 3-июн куни Чилонзор туманида жойлашган йирик саноат корхоналари фаолияти Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари Дилмурод Қосимов бошчилигида ишчи гуруҳ томонидан ишлаб чиқариш ҳажмини янада ошириш мақсадида ўрганилди.
Ишчи гуруҳ томонидан дастлаб тумандаги «Radiks» МЧЖ фаолияти билан танишилди. Корхонада бугунги кунда 50 дан ортиқ турдаги дори воситалари ишлаб чиқарилмоқда. Йиллик ишлаб чиқариш қуввати 5 миллион дона капсула ва таблеткаларни ташкил этади. Ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг барчаси импорт ўрнини босишга йўналтирилган.
Шундан сўнг тумандаги «ATLAS INVEST» МЧЖ ҚК фаолияти ўрганилди. Мазкур корхона Ўзбекистоннинг энг йирик гугурт ишлаб чиқарувчи корхоналаридан бири бўлиб, асосий фаолияти гугурт ишлаб чиқариш ҳисобланади. Корхона замонавий ишлаб чиқариш ускуналари билан жиҳозланган бўлиб, ўз лабораториясига эга ҳамда маҳсулотлари белгиланган стандартлар асосида сертификатланган.
Ўрганишлар давомида корхоналарда ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш, маҳаллийлаштириш даражасини кенгайтириш, янги иш ўринлари яратиш, экспорт кўрсаткичларини кўпайтириш ҳамда мавжуд муаммоларни бартараф этиш бўйича масъулларга тегишли топшириқлар берилди.

Изучена деятельность промышленных предприятий Чиланзарского района
На совещании, проведённом Президентом по вопросу «О приоритетных задачах по обеспечению экономической стабильности в первом полугодии и по итогам 2026 года», в целях исполнения поручений по оздоровлению промышленных предприятий Ташкента, работающих на низкой мощности, и дальнейшему расширению производства промышленной продукции, 3 июня текущего года рабочая группа под руководством заместителя Генерального прокурора Республики Узбекистан Дилмурода Косимова изучила деятельность крупных промышленных предприятий, расположенных в Чиланзарском районе, с целью дальнейшего увеличения объёмов производства.
Рабочая группа в первую очередь ознакомилась с деятельностью ООО «Radiks». На предприятии в настоящее время производится более 50 видов лекарственных средств. Годовая производственная мощность составляет 5 миллионов штук капсул и таблеток. Вся выпускаемая продукция ориентирована на импортозамещение.
Затем была изучена деятельность ООО «ATLAS INVEST». Данное предприятие является одним из крупнейших производителей спичек в Узбекистане, его основной деятельностью является производство спичек. Предприятие оснащено современным производственным оборудованием, имеет собственную лабораторию, а продукция сертифицирована в соответствии с установленными стандартами.
В ходе изучения ответственным лицам были даны соответствующие поручения по увеличению объёмов производства, расширению уровня локализации, созданию новых рабочих мест, увеличению показателей экспорта и устранению имеющихся проблем.