«Ўзбекистон 24» телеканали Тошкент маҳаллаларида «Долзарб 40 кунлик» ҳамда «Маҳаллада ободлик ва меҳр-саховат ойлиги» доирасида амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар ҳақида лавҳа тайёрлади.
📍Янгиҳаёт туманида кўп қаватли уйлар ва ижтимоий объектлар атрофи ободонлаштирилмоқда, ички йўллар тартибга келтирилиб, яшил ҳудудлар кенгайтирилмоқда, дарахт ва гуллар экилмоқда. Ҳашарларда аҳоли, ҳокимлик, маҳалла еттилиги, коммунал ва бошқа хизматлар вакиллари фаол иштирок этмоқда.
🏢Учтепа туманида ишлар барча 60 та маҳаллани қамраб олган. Жумладан, 15 та кўп қаватли уйда 6,8 мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қиладиган «Диёробод» маҳалласида ҳовлилар ва яшил ҳудудлар ободонлаштирилмоқда. Болалар майдончалари таъмирланиб, кексалар, ногиронлиги бўлган шахслар ва эҳтиёжманд оилаларга ёрдам кўрсатилмоқда. Аҳоли мурожаатлари асосида муаммоли ҳудудлар хатловдан ўтказилиб, мавжуд болалар майдончаларини таъмирлаш ва янгиларини барпо этиш ишлари бошланган. Шунингдек, газ ва электр таъминоти, коммунал инфратузилма ҳамда хавфсизлик масалалари ҳал этилиб, кузатув камералари ўрнатилмоқда.
🏢Чилонзор туманида ишлар 55 та маҳаллада, жумладан, «Боғзор», «Оқтепа», «Қозирабад», «Катта Қозирабад» ва «Нафосат» маҳаллаларида олиб борилмоқда. Амалга оширилаётган тадбирлар доирасида 286 та муаммо бартараф этилиб, аввал якунланмай қолган 427 та лойиҳа ижроси давом эттирилмоқда. 119 та уйнинг ертўласи, 64 та уйнинг том қисми ва 228 та уйнинг йўлаклари таъмирланди, 730 дан ортиқ кўча тартибга келтирилди, болалар ва спорт майдончалари модернизация қилинмоқда.
🧹Тумандаги ҳашарларга 15 мингдан ортиқ фуқаро жалб қилиниб, 740 гектар ҳудуд ободонлаштирилди, 673 та махсус техника сафарбар этилди. 255 та ёритиш тизимида таъмирлаш ишлари бажарилди, 372 нафар эҳтиёжманд фуқарога моддий ёрдам кўрсатилди.

Телеканал «O‘zbekiston 24» рассказал о масштабных работах, которые проводятся в махаллях Ташкента в рамках «Dolzarb 40 kunlik» и «Mahallada obodlik va mehr-saxovat oyligi»
📍В Янгихаётском районе благоустраиваются территории многоквартирных домов и социальных объектов, приводятся в порядок внутренние дороги, расширяются зелёные зоны, высаживаются деревья и цветы. В хашарах участвуют жители, представители хокимията, махаллинской «семёрки», коммунальных и других служб.
🏢В Учтепинском районе работы охватывают все 60 махаллей. В махалле «Диёробод», где в 15 многоквартирных домах проживают более 6,8 тысячи человек, благоустраиваются дворы и зелёные зоны. Ремонтируются детские площадки, оказывается помощь пожилым, людям с инвалидностью и нуждающимся семьям. После изучения обращений жителей проведена инвентаризация проблемных участков, начат ремонт существующих и создание новых детских площадок. Также решаются вопросы газо- и электроснабжения, коммунальной инфраструктуры и безопасности, устанавливаются камеры видеонаблюдения.
🏢В Чиланзарском районе работы ведутся в 55 махаллях, в том числе «Богзор», «Октепа», «Козирабод», «Катта Козирабод» и «Нафосат». В рамках проводимых мероприятий устранены 286 проблем, продолжается реализация 427 ранее незавершённых проектов. Отремонтированы подвалы 119 домов, кровли 64 домов и подъезды 228 домов, приведены в порядок более 730 улиц, модернизируются детские и спортивные площадки.
🧹К хашарам в районе привлечено более 15 тысяч жителей, благоустроено 740 гектаров территории, задействовано 673 единицы специальной техники. Отремонтированы 255 объектов системы освещения, материальная помощь оказана 372 нуждающимся гражданам.