Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси Финляндия ва Эстонияда илғор тажрибаларни ўрганмоқда
Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси 18–22 май кунлари Финляндия ва Эстония Республикаларининг пойтахт шаҳарларида таълим, ёшлар сиёсати ҳамда ижтимоий ҳимоя йўналишларида йўлга қўйилган илғор тажрибаларни ўрганиш мақсадида хизмат сафарини амалга оширмоқда.
📍 Хельсинки шаҳридан бошланган сафарнинг биринчи кунида делегация Мери болалар боғчаси ҳамда Ваттуниеми бошланғич мактаби фаолияти билан танишди.
🏆 Учрашувларда Хельсинки шаҳар мерининг таълим масалалари бўйича ўринбосари Шон Хафф, ҳокимнинг махсус маслаҳатчиси Юлианна Кентала, шунингдек, таълим муассасалари раҳбарлари Катарина Лааксо ва Санна Сойни иштирок этди.
🧠 Мулоқот давомида Хельсинки шаҳрида ижтимоий ривожланиш йўналишида сиёсий қарорлар қабул қилиш, молиявий устуворликларни белгилаш тизими, болалар боғчаси ва мактаб таълими модели юзасидан тақдимотлар ўтказилди.
📈 Куннинг иккинчи ярмида Хельсинки шаҳрининг стратегик ривожланиш йўналишлари, хусусан, 2025–2029 йилларга мўлжалланган устувор вазифалар ҳақида тақдимотлар ташкил этилди. Мазкур тақдимотлар Хельсинки шаҳри Стратегия департаменти бош стратегия директори Маркус Кюн ҳамда Халқаро алоқалар бўлими раҳбари Лаура Уутту-Дешривер томонидан ўтказилди.
🧑‍💻 Хизмат сафари давом этмоқда. Делегация 22 майга қадар Финляндия ва Эстонияда таълим, ёшлар сиёсати ҳамда ижтимоий ҳимоя йўналишларидаги амалий тажрибаларни ўрганиб, Тошкент шаҳрида қўллаш мумкин бўлган самарали ёндашувлар бўйича мулоқотлар олиб боради.

Tashkent City Administration Delegation Studies Advanced Experience in Finland and Estonia
A delegation from the Tashkent City Administration is on a working visit to the capitals of Finland and Estonia from May 18 to 22 to study advanced practices in the fields of education, youth policy, and social protection.
📍 On the first day of the visit, which began in Helsinki, the delegation familiarized itself with the activities of the Meri Kindergarten and Vattuniemi Primary School.
🏆 The meetings were attended by Sean Haff, Deputy Mayor of Helsinki for Education, Juliana Kentala, Special Advisor to the Mayor, as well as the heads of educational institutions Katariina Laakso and Sanna Soini.
🧠 During the dialogue, presentations were held on the system of making political decisions in the field of social development in Helsinki, setting financial priorities, and the model of preschool and school education.
📈 In the second half of the day, presentations were organized on the strategic development directions of Helsinki, particularly the priority tasks for 2025–2029. These presentations were delivered by Markus Kyun, Chief Strategy Director of the Helsinki City Strategy Department, and Laura Uuttu-Deshriver, Head of the International Relations Department.
🧑‍💻 The working visit is ongoing. Until May 22, the delegation will continue studying practical experiences in the fields of education, youth policy, and social protection in Finland and Estonia, and will hold discussions on effective approaches that can be applied in Tashkent.