Афғон–Ўзбек бизнес-форуми доирасида Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси ҳоким ўринбосари Шароф Раҳмонов бошчилигида Қобул шаҳрида Қобул муниципалитети раҳбари ўринбосари Муҳаммад Осиф Жалалзай билан учрашув ўтказди
Учрашувда икки пойтахтнинг шаҳар бошқаруви, урбанизация жараёнлари, инфратузилмани ривожлантириш ва инвестициявий ҳамкорлик истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
📈Қобул томони шаҳарда 234 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилгани, шундан 168 таси қурилиш соҳасига оид эканини маълум қилди. Шунингдек, йўл ва канал қурилиши, автобус бекатлари, ободонлаштириш, чиқиндиларни бошқариш, шаҳарсозликни тартибга солиш ҳамда рақамли бошқарув тизимларини жорий этиш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
➡️Қобул вакиллари Тошкент тажрибасини ўрганишга қизиқиш билдириб, мутахассислар иштирокида семинар ва мастер-класслар ташкил этиш, шунингдек, инфратузилма ва коммунал хизматлар йўналишида фаолият юритаётган компаниялар билан ҳамкорлик қилиш истагини билдирди.
Тошкент шаҳар ҳокимлиги вакиллари пойтахтимиз компаниялари қайд этилган йўналишларнинг барчасида фаолият юритаётганини таъкидлаб, Қобул томонидан тақдим этилган лойиҳаларни кўриб чиқишга тайёр эканини билдирди.
⚡️Шунингдек, давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилаётган лойиҳалар, транспорт ва коммунал инфратузилмани ривожлантириш ҳамда реновация йўналишларида ҳамкорликни йўлга қўйиш таклиф этилди.

Within the framework of the Afghan–Uzbek Business Forum, the Tashkent City Administration delegation, led by Deputy Mayor Sharof Rahmanov, held a meeting in Kabul with the Deputy Head of the Kabul Municipality, Mohammad Asif Jalalzai.
🧑‍💻During the meeting, views were exchanged on city management, urbanization processes, infrastructure development, and prospects for investment cooperation between the two capitals.
📈The Kabul side informed that 234 investment projects have been formed in the city, of which 168 relate to the construction sector. Information was also provided on the ongoing works in the construction of roads and canals, bus stops, landscaping, waste management, regulation of urban planning, and the introduction of digital management systems.
➡️Representatives of Kabul expressed interest in studying Tashkent’s experience and indicated a desire to organize seminars and master classes with the participation of specialists, as well as to cooperate with companies operating in the fields of infrastructure and utility services.
Representatives of the Tashkent City Administration emphasized that companies of our capital are active in all the mentioned areas and expressed readiness to review the projects submitted by the Kabul side.
⚡️It was also proposed to establish cooperation in projects implemented on the basis of public-private partnership, in the development of transport and utility infrastructure, and in the field of renovation.
The Kabul delegation was invited to Tashkent to get acquainted more closely with the works in these areas.